Pierwsza drzemka
Pisałam już ramowo o planie dnia. To teraz warto przyjrzeć się sprawie z bliska i w szczegółach – pierwsza drzemka. Godzina, o której kładziemy naszą pociechę na pierwszą drzemkę jest bardzo ważna. Szczególnie dla tych, których dziecko wstaje jeszcze przed kogutami.
Wczesne pobudki
“Kto rano wstaje temu Pan Bóg daje” albo “Ranne wstawanie – trzech groszy zyskanie”. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka przysłów zachwalających wstawanie wczesnym rankiem. Ale nie spójrzmy prawdzie w oczy. Jeśli jest to godzina 4 czy 5 rano, a naszym budzikiem jest bawiące się, albo co gorsza – płaczące dziecko – ciężko wykrzesać z siebie choćby odrobinę entuzjazmu i pozytywnej energii.
No ale cóż, trafił nam się skowronek. Może w przyszłości to zaowocuje, w końcu podobno ludzie sukcesu wstają rano…. Tak ja też się jakiś czas tak łudziłam, ale nie oszukujmy się. To że niemowlę budzi się wcześnie, wcale nie oznacza, że w dorosłym życiu będzie kultywować tę tradycję. Ba, założę się, że jak tylko na horyzoncie pojawi się szkoła, albo nawet przedszkole, nasza latorośl nagle ze skowronka zmieni się w typową sowę. A dobudzenie jegomościa rano będzie graniczyło z cudem. Z tego co słyszałam, niektórzy rodzice czekają na ten moment, żeby w końcu móc się odegrać 😉 za te wszystkie lata pobudek.
Na szczęście mam dobre wieści, Twoje dziecko wcale nie musi wstawać tak wcześnie. Jest to wręcz niekorzystne.
Ale co to ma wspólnego z tą pierwszą drzemką?
Właśnie ta pierwsza drzemka może być powodem zbyt wczesnych pobudek.
Jeśli kładziemy dziecko na pierwszą drzemkę zbyt wcześnie, zaczyna ono traktować ją jako ostatni cykl snu nocnego. Wstaje rano, je, bawi się, a potem zasypia i dokańcza sobie sen nocny. W efekcie zakłóca to jego biologiczny zegar i cykl okołodobowy. A wczesne pobudki z okazjonalnych stają się normalne i utrwalają się coraz mocniej.
Co robić gdy dziecko wstaje za wcześnie?
By wyjść z tego impasu, po prostu nie kładź dziecka zbyt wcześnie na pierwszą drzemkę. Spróbuj go przetrzymać, najpierw trochę dłużej, by stopniowo dojść do docelowej godziny. Po kilku dniach odpowiednio usytuowanej drzemki dziecko powinno budzić się później.
Kiedy więc powinna zaczynać się pierwsza drzemka?
– 4-5 miesięcy (3 drzemki): nie wcześniej jak o 8.15
– 6-8 miesięcy (3 drzemki): nie wcześniej jak o 8.30
– 7-8 miesięcy (2 drzemki): nie wcześniej jak o 9.15
– 8-9 miesięcy (2 drzemki): nie wcześniej jak o 9.30
– dziecko mające jedną drzemkę: nie wcześniej jak o 11.00
Pamiętajmy, że czas czuwania liczymy od momentu wyjęcia z łóżeczka. Aby zachować odpowiedni czas czuwania i rozpocząć pierwszą drzemkę o odpowiedniej porze (nie za wcześnie), to dzień zaczynamy nie wcześniej jak o godz. 6.00. Oczywiście jeśli praca lub inne czynniki od nas niezależne nie zmuszają nas do wcześniejszego wstawania.
Dlaczego w tym wypadku nie tylko patrzymy na czasy czuwania, ale też na zegarek?
Przecież w innych artykułach pisałam, że jedna rodzina zaczyna dzień wcześnie rano, inni wstają dużo później i to jest jak najbardziej w porządku. Owszem jest, ale w pewnych zdroworozsądkowych granicach. Wszystkie żywe organizmy, a więc ludzie również, mają wewnętrzny oscylator odpowiadający za zmianę dobowych rytmów: fizjologicznych, biochemicznych a także behawioralnych. Ten oscylator to zegar biologiczny. Życie zgodnie z naszym wewnętrznym zegarem biologicznym i rytmem dobowym jest po prostu życiem w zgodzie ze sobą i z naszą naturą. A wstawanie o odpowiedniej godzinie pomoże poczuć się zdrowiej i funkcjonować lepiej tak samo małemu dziecku jak i dorosłemu człowiekowi.
Powodów może być wiele
Oczywiście może być też wiele innych powodów zbyt wczesnych pobudek. Niedostosowany do wieku plan dnia, przemęczenie, zbyt ciepłe/zimne pomieszczenie, słabo zasłonięte okna przez, które rano wpada światło i budzi dziecko… Ale kiedy rodzice zgłaszają się po pomoc z informacją, że “zrobili już wszystko”, zmiana godziny pierwszej drzemki często okazuje się strzałem w dziesiątkę.
A Twoje dziecko, o której godzinie ma pierwszą drzemkę?
Moja 22 miesięczna córka zasypia około 13stej i śpi zwykle 1.5h. z pobudkami na “dolulanie”. Rano budzi się zwykle między 6 a 7. Wieczorem zasypia w okolicach 20.30. W nocy też zdarzają się pobudki. Od 4 rano to już bardzo niespokojnie śpi (śpimy razem). Jakieś rady?:)
Ze snem zawsze u nas były walki:(
Na sen ma wpływ ogromna liczba czynników: sposób zasypiania, dieta, temperament dziecka i rodziców, metody wychowawcze jakie preferują rodzice, stan emocjonalny i wiele, wiele innych. Dlatego po indywidualne porady zapraszam do kontaktu poprzez formularz (w zakładce kontakt), postaram się pomóc.
Od kiedy córka skończyła 6 miesięcy bardzo pilnowałam, żeby pierwsza drzemka nie odbywała się za wcześnie ponieważ wiem, że im wcześniej wypadnie pierwsza drzemka tym większe ryzyko, że dziecko następnego dnia wstanie za szybko.
Jeśli ostatnia drzemka również wypadnie za późno dziecko może potraktować ją jako sen nocny przez co w nocy również będzie spało krócej.
Czyli jeśli moje dziecko obudzi się o 4, to na pierwszą drzemkę położyć je tak czy siak po tej 8:30? Bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. (Dziecko 9 m-cy).
Dziękuję i pozdrawiam.
Moja 5 miesięczna córka wstaje o 4 (czasem o trzeciej). Jestem załamana. Nie wiem jak mogłabym ja przeciągnąć do 8.15. pewnie trzeba stopniowo wydłużać czas czuwania…? Pomocy.
Witam,
odpisałam Pani na wiadomość prywatną, którą otrzymałam. Pozdrawiam serdecznie.
Mam identyczny problem. Mam już 5 miesięcznego syna i od 2 miesięcy wstaje średnio o 3.40. Jak to zmienić choć nieznacznie?
Witam, moja 11 msc córka wstaje ostatnio około 5. Były już 3 dni wcześniej, że wstała około 7 i miała jedna drzemkę w ciągu dnia. Zasypiała około 19. Potem nagle coś się zmieniło i zaczęła wstawać 4:50, 5:15, 5:40 itd. Około 9/9:45 idzie na drzemkę w domu na około 1,5-2h. Jak jest już po 11 to ją budzę, żeby jeszcze druga krótka drzemka weszła na dworze w wózku bo w domu nie chce usnąć już. Zasypia na noc około 19:20-19:40. Już wolałam te jedna drzemkę jak miała bo chodziła spać o 19 i spała o dziwo dłużej niż teraz a nawet jakby wstawala po 6 to i tak dobrze. Nie wyobrażam sobie przeciągnąć ją od 5 do 11 bo będzie łazić i marudzić. Jak raz wstala o 7:40 to do 12 mi się udało. Nie wiem co robić. Jestem w ciąży i nie wyobrażam sobie być od 5 na nogach codziennie i do tego z noworodkiem.
Praca nad wczesnym pobudkami jest długa i tak na prawdę trzeba po prostu poukładać cały sen. Nie ma jednej prostej odpowiedzi, zrób to i to i będzie dobrze…
Tutaj przyczyn może być kilka, np nawykowe pobudki po karmieniu, problemy ze światłem, problemy z łączeniem cykli snu nad ranem, z planem dnia, z aktywnością w ciągu dnia…..
Zapraszam do zapisania się do mojego Programu Poprawy Snu: Wyspane Maluszki. Tam działamy wspólnie nad snem maluchów, tak by całość wyprostować.
https://3.122.222.191/wyspane-maluszki/
Witam serdecznie, mój 15 miesięczny synek wstaje o 5-5.30, czasami nawet 4.00, pierwsza drzemkę zwykle zaczyna o 9, śpi do max 10, a potem zaczynamy 2 drzemkę o 13, wtedy śpi do 14.40-15, a na nocny rytuał już od 18, zasypia o 19, czasami później, co mogę zrobić aby wydłużyć jego sen nocny, aby wstawał 6-7?
Dzień dobry,
Zapraszam do mojego artykułu nt. drzemek i czasów czuwania (i do zapoznania się z pozostałymi artykułami):
https://3.122.222.191/blog/czasy-czuwania-ile-spi-niemowle/
W tym wieku warto już dążyć do przejścia na jedną drzemkę.
Jeśli potrzebuje Pani bardziej szczegółowej porady, albo poprowadzenia Państwa przez proces zmian, proszę sprawdzić zakładkę “Współpraca indywidualna”. Pozdrawiam serdecznie. Magdalena Nowacka (CSC Certified Sleep Consultant)
Dzień dobry 🙂
Jeśli 8miesieczne dziecko budzi sie o 5, wyjmuję je z łóżeczka ok 5.15 to pierwsza drzemka powinna sie rozpocząć dopiero o 9.30? Maksymalnie jestem w stanie przeciągnąć Małą do godziny 8, a pierwsze drzemka to zawsze maksymalnie 40min. Druga jest ok 3h od wstania po pierwszej drzemce i trwa różnie- 2-3h. Sen nocny od ok 19.45. Jak przestawić Malutką na pobudkę chociażby o 6? 😩
Odpisałam w wiadomości prywatnej 🙂 Staramy się trzymać optymalnych okien drzemkowych, bo jeśli czas czuwania będziemy liczyć od godziny 5 rano, to będziemy utrwalać tą wczesna pobudkę, dostosowując cały plan dnia, do niej.
Czy można również prosić o podpowiedź? Mój 8-miesięczny syn ma bardzo podobny rytm dobowy.
Witam, moje dziecię ma 9mc. Wstaje koło 5:30 czy to pójdzie spać o 21 czy wcześniej/później. Pierwsza drzemka po przebudzeniu wypada około 11. Jestem w ciąży i chciałabym jedna pospać do tej 8.
Dodam ze w sypialni nie ma żadnego światła sztucznego, do tego jest bardzo ciemno i chłodno. Warunki idealne dla niemowlaka. Dziecko dość szybko zasypia, jest nakarmione itd. Co mogę Jeszcze zrobić?
Dzień dobry. W tym wieku zazwyczaj optymalne okno czasowe do wstawania to 6-7.30 i w te godziny staramy się celować wydłużając sen. Rzadko kiedy 8 godzina jest odpowiednia i zgodna z zegarem biologicznym takiego malucha. Także niestety nie wszystko da się dostosować :). Godzina 21 to raczej dość późna pora na zasypianie dla tak małego dziecka. Szczególnie jeśli wstaje o 5.30.
Synek 10,5 m-ca również wstaje najpóźniej o 5. Czasem wcześniej. Pilnuje okien aktywnosci drzemek, jednak pierwsza drzemka najczęściej wypada po 8. Ciężko do „przeciągnąć” do 9. Kolejna okol 13z drzemki po 1h15-20 min. Na noc idzie spać około 18:45. Ciemno, chłodno, bez szumów. Oddzielilam zasypianie od piersi.
Dzień dobry! Dziecko mi się popsuło 🥺 Mój 9miesieczny syn nagle, bez żadnego uprzedzenia zaczął wstawać o godzinie 5 rano. Myślałam, że już gorzej być nie może…a jednak. Od tygodnia wstaje o godzinie 4. Kładziemy go spać w okolicach godziny 20:00. Nie wiem co mam robić. W ciągu dnia mały jest marudny, śpi jak mysz pod miotłą- wystarczy, że nie zobaczę w porę, że szumiś się wyłączył i młody już się budzi. W ciągu dnia śpi w wózku- w razie przebudzenia bujam go i jeszcze dosypia, ale chciałam nauczyć go spać w łóżeczku.
Nie wiem jak rozplanować dwie drzemki w ciągu dnia jak dzień zaczyna się o 4 rano🥺 No i o której kłaść go spać na noc jak on o 18 już wydłubuje sobie oczy ze zmęczenia. Przetrzymany do 19:00/20:00 nie może zasnąć i wycieńczony wpada w histerię.
Myślę nad przeniesieniem go na noc do jego pokoiku, teraz śpi w łóżeczku dostawionym do naszego łóżka. Nie wiem jednak czy to jeszcze bardziej nie zaszkodzi.
Z tego co piszesz mamy sporo pracy nad higieną snu malucha. Wyłączający się szumiś może być problemem i wybudzać malucha, dlatego biały szum nie zawsze się sprawdza i trzeba go odpowiednio stosować. Jeśli aktualnie syn śpi w wózku to zmiana na łóżeczko na pewno będzie korzystna. Natomiast godziny snu nocnego w granicach 18-20 są w normie, czy to będzie godzina 18 czy 20 zależy od wielu czynników m. in. wieku dziecka oraz planu dnia. Jeśli potrzebujesz kompleksowej pomocy, aktualnie istnieje możliwość współpracy indywidualnej, zapraszam do kontaktu poprzez formularz.
Mój 20 miesięczny syn od pewnego momentu wstaje o 530 rano dodsmbze chodzi on dovxlobkacivdrzemki maja tam ok godz 12 ,w weekend tez kładę go spać na drzemke o tej porze. Wieczorem kładziemy się spać o 20 ale kąpiel kolacje zaczynamy już po 19. Co mam zrobić aby wydłużyć jego sen nocny przynajmniej do 7
Mam dokładnie tą samą sytuację z 21-miesięczną córką 🙁 Co zrobić, aby spała przynajmniej do 6:30? W żłobku przeważnie śpi od 12 do 14.
Dla dzieci powyżej 1,5 roku fajnie sprawdzają się zegarki typu Baranek Zazu, albo trener snu z firmy Gro
Ratunku 😅 mój syn – 14 miesięcy zaczął wstawać 4:30-5 :(. W ciągu dnia zasypia ok. 11:30 i śpi 1-2,5h. Wieczorem zjada kolację, jest kąpiel, butla i śpi przed godziną 20. Zawsze w nocy jest jedną pobudka na mleczko i później wstaje koło tej 5. Dodam, że bez względu na to o której go położymy to i tak wstaje o tej porze. Śpi w swoim pokoju, z zasłoniętym oknem. Jak był młodszy spał do 7-8, nie mam pojęcia co się teraz stało 🙈
Jeśli to jest jego jedyna drzemka to można ją przesunąć na później, oraz wypracować rytuały wieczorne i poranne. Jeśli to nie pomoże to trzeba byłoby przyjrzeć się sytuacji bliżej.
Dzień dobry, mój 5-miesieczny synek od jakiegoś czasu budzi się codziennie ok. 4:20. Karmię go i czasami jeszcze przyśnie, ale na max godzinę. Dziś nie przysnął, mąż bujał go na rękach, dwa razy udało się go odłożyć, ale po kilkunastu minutach budził się. W końcu rozbudzil się całkiem. Nie wiem, jak przestawić go na późniejsze wstawanie 🙁